Airscout – odbicia od samolotów

Prawidłowa procedura łączności z wykorzystaniem odbić od samolotu opisana jest tutaj.
Jest analogiczna jak przy łącznościach fonicznych MS.

Airplane scatter – na DX Clustrze oznaczenie AS lub ASC

Użyteczny na pewno na 2m, 70cm, 23cm. Ja osobiście używam głównie na 2m.

Generalnie sygnał odbija się prawie jak w Tropo Scatterze od nagrzania warstw atmosfery przez samolot. Odbicia trwają od około minuty – w przypadku przelotu przecinającego trasę do korespondenta, poprzez nawet i 10 minut gdy samolot leci w linii do korespondenta. Im większa moc tym mocniejsze odbicia, ale mam udane łączności nawet ze stacjami 50W i 5el Yagi przy odległości około 650km. Im większy samolot tym lepsze odbicia, im czystszy horyzont mają obie stacje i anteny wyżej nad ziemią tym większa odległość jest możliwa.

Ciekawa prezentacja Henninga DF9IC (po angielsku) PREZENTACJA

Parę przykładowych nagrań.

1. Odbicie od samolotu lecącego po trasie do korespondentów… SA6AIN, SM6UQL, SK6QA, SA6AFQ, SA6CBY (50W + 5el) długi AP

2. SM6VKC 753km

3. W SPAC regularnie mam QSO z DF9IC przy wykorzystaniu AP DF9IC 697km oraz z OZ3Z 588km   (1)
4. II próby subregionalne 2014 – 144MHz
SK6QA, SM6BFE, OZ3Z, S50G, HA8V, OM8AND, OE6HBF



Autorem programu Airscout jest Frank DL2ALF.
STRONA DOMOWA PROJEKTU
Źródłem danych o samolotach są strony http://planefinder.net i http://www.flightradar24.com wykorzystujące bikony ADB-S.
Źródłem danych o ukształtowaniu terenu i wysokości jest domyślnie GLOBE, ale należy w ustawieniach programu przełączyć się na dane SRTM-3, który zajmuje mniej miejsca na dysku. Można wybrać SRTM1, który jest dużo dokładniejszym podkładem danych satelitarnych natomiast musimy mieć około 20-30GB wolnej przestrzeni na dysku..

W głównym menu programu wchodzimy w Options i w zakładce General definiujemy obszar dla jakiego będą pobierane dane samolotów, oraz dane elewacji następnie klikamy przycisk Apply Na obrazku przykład moich ustawień (można ustawić mniejszy obszar).

Następnie w zakładce SRTM3 zaznaczamy jak na obrazku i klikamy Apply.

Następnie wchodzimy w Download data files i w oknie które się pojawi klikamy Start – pobieranie może potrwać są to duże pliki!!!

Kolejną rzeczą jest włączenie danych o samolotach w zakładce Planes – zaznaczamy jak na obrazku, oraz klikamy Apply. Warto również minimalnie zwiększyć maksymalną wysokość na jakiej samolot jest brany pod uwagę – zdarzają się przeloty powyżej 12000m.

Po włączeniu źródeł z samolotami, oraz pobraniu map z danymi elewacji, możemy wybrać sobie podkład mapy jaką będziemy mieć widoczną w programie w zakładce Map. U mnie domyślnie – OpenStreetMap.

Następnie powinniśmy dokładnie ustawić swoje QTH, najpierw ustawiamy nasz znak i lokator w ustawieniach programu tak jak na obrazku.

następnie zapisujemy i zamykamy okno opcji.
Na mapie w głównym oknie powinien się pojawić czerwony kursor (nasze QTH) przybliżamy sobie i ustawiamy dokładne położenie kursora poprzez przeciągnięcie go we właściwe miejsce – ja robię to na zoom = 15.
Ustawienie QTH i wysokości anten nad ziemią jest bardzo ważne dla wyliczeń.


Następnie możemy już w zasadzie użyć i wykonać symulację w programie wpisując znak i lokator stacji.

Bardzo często gdy również dokładnie wskażemy lokalizację naszego korespondenta (dokładniej niż na podstawie samego 6-znakowego WW LOC), np. z danych GPS, czy też ze współrzędnych jakie korespondent ma podane w QRZ.com – okazuje się szczególnie przy dużych QRB 600-850km, że jednak łączność zaczyna być możliwa.
Pare przykładów poniżej.
np. HB9GT wg lokatora QSO nie możliwe, ale po podaniu dokładnej lokalizacji na podstawie QRZ.com – współrzędnych, okazuje się, że QTH jest 200m wyżej i QSO jest możliwe.
Czasami ustawienie właściwego dokładnego QTH, powoduje, że trasa przesuwa się na tyle, że omijamy górę, która w symulacji wg. lokatora przeszkadzała – zasłaniała.

Parę przykładów






Tutaj trasa do PA4EME – QSO prawdopodobnie możliwe tylko z samolotem lekko powyżej 12000m.

Warto mieć na uwadze również to, że w przestrzeni powietrznej latają również samoloty wojskowe, czasem bez włączonego transpondera ADS-B.
Wysokość lotu samolotów wojskowych niejednokrotnie przekracza 12km – np. duży dron RQ-4 lata na 15-16km nad ziemią co umożliwia jeszcze dalsze łączności poprzez AS.
Wystarczy spojrzeć na flightradar24 na samolot RQ-4 latający w Europie o kodzie “FORTE10”. Ale zdarzają się również dużo większe maszyny jak B-52, B1, KC-135 czy inne.

CDN…

4 komentarze do “Airscout – odbicia od samolotów”

    1. Jeżeli nie mamy zakłóceń i mamy duży zysk anten to na SSB/CW i mniejszymi mocami można pracować od samolotów. Np. na 23cm wystarczy kilka watów i antena o dużym zysku. Robiłem osobiście łączności na 1296MHZ mocą 2W z TRVI 2m czasza na telegrafii.

      1. Fajnie się to czyta. Coś innego coś nowego . Mam 6el na 2m i 10 na 70cm. Niestety bez LNA nawet w radiu. Wcześniej bawiłem sie ic 7100 i to bardzo fajne radio . Teraz 9100. Troche MS teraz mnie zaciekawiła zabawa z AS. Używał programu AirScout i próbuje odebrać bikony w czasie przelotów . Na chwilę obecną bikon w Poznaniu. Ale zero nie ma śladu sygnału. Nie jestem znawcą ale są może jakieś bikony np PI4 albo FT4 albo inna cyfrowa ?

Dodaj komentarz